Avanture definitivno vintage dizajnerke u cyber Dubaiju
U Dubai sam otputovala početkom marta, na nagovor dve neobično važne drugarice a u pomalo čudnim okolnostima i duhovnom stanju :). Tako su moji razlozi za putovanje ovaj put bili više emotivne nego turističke prirode.
Dubai je definitivno pravi izbror za ljubitelje moderne arhitekture, shoppinga i molova, kao i luksuznih hotela. Ali, ah, šta da radi jedna vintage dizajnerka, kojoj prethodno nabrojano odgovara samo u pažljivo doziranoj količini?!
Ono što me istinski i duboko uzbudjuje na putovanjima su priroda, atmosfera i arhitektura(upadljivo najmanje moderna). Ovde je takvih utisaka bilo malo.
Prvih dana bilo mi je neobično i uznemirujuće kretanje ogromnim ulicama sa ekstremno visokim gradjevinama u staklu. Ono što mi se od dostupnog arhitektonskog stila dopalo su gradjevine potpuno svedenih linija, u staklu sa nekom vrstom dekorativnosti na vrhu. U pojmovima jedne dizajnerke kućne dekoracije to bi otprilike bio ornament na pročišćenoj i svedenoj pozadini.
Prvi susret sa morem u Dubaiju je za mene takodje bio neobičan. Strastveno volim hrvatsko primorje, mala(a i velika :)) ostrva, šljunkovite plaže sa borovima, živopisnost Rovinja i Istre.
More je u Dubaiju divne, morske 🙂 boje, ali mi je uklopljenost u grad koji ni po jednoj karakteristici nije morski stvarala zbunjujući utisak. Moje oduševljenje se konačno probudilo kada sam u to more i ušla. Voda je čista, tirkizna i topla taman koliko treba. Plivača je bilo vrlo malo, tako da sam zaista uživala u dugom i ničim ometanom plivanju. A plivanje i plaža u martu-pa to je nemerljiva dobrobit i uživanje!!
Kao velike ljubiteljke enterijera imale smo ideju da se pozabavimo razgledanjem najraskošnijih enterijera do kojim možemo da dodjemo, imajući u vidu hotele, restorane…Zamišljale smo oaze istočnjačkog luksuza sa puno zlata i fascinantnog kiča. Ali do tako nečeg ipak nismo došle, da li što luksuz nije tog tipa ili zbog nedostatka adekvatnih informacija. Luksuzni hoteli zaista jesu luksuzni ali u sasvim evropskom stilu. Dopada mi se generalno kada je luksuz upakovan u kvalitet i pravu meru, ali ovde sam prosto očekivala neki dramatičniji, makar i sa manje mere utisak.
Kada smo već kod finih hotela, uživale smo u old fashion style kafi i čaju na terasi jednog od njih. Do hotela se dolazi prolazeći kroz raskošan vrt (dobro, rado bih tu dodala malo divljine I raspuštenosti :)), a do terase kroz elegantan, pročišćen i decentno istočnjački lobi.
Hteli ili ne, u Dubaiju se srećete sa institucijom shopping mall-a. Gigantski su! Od brendova, modnih i ostalih je zastupljeno verovatno skoro sve što uopšte postoji. O sitnijim dodatnim sadržajima kao što su akvarijum ili svima već poznata ski staza da i ne govorimo.
Starbucksa, bogu hvala ima u dovoljnim količinama 🙂
Šetnja kroz ulicu sa high class modnim brendovima podsetila me je da, osim što se često smatraju prevashodno izvorom prestiža, ovde uglavnom govorimo o zaista vrhunskom dizajnu. Evo, na primer :)…
Ah, da, da, ne bih da preskočim fascinaciju najvećom knjižarom koju sam u životu videla. Police sa knjigama o dizajnu, enterijeru i paternima su bile dovoljne čak i za moj neutaživ apetit po tom pitanju:)
A sada glavna stvar: Dubai iz ugla interesa za enterijer i kućnu dekoraciju!
Lista home décor brendova (uglavnom američkih) koji se mogu videti u molovima impresivna je.
Kolekcije su koncipirane tako da postoje 2 pravca. Jedan čine klasičnije linije, smirenih boja sa paternima koji ne prave veliki kontast. Boje su uglavnom bela,crna i sve nijanse sive. Akcenti su metalik, zlatna i srebrna varijanta. Kao patern koriste se varijacije klasičnog ornamenta i elegantni floralni motivi.
Drugi pravac prati dominantne sezonske i godišnje trendove.
Uočljivo je prisustvo etno stila. Različiti brendovi i različite kolekcije primenjuju ovaj trend manje ili više doslovno, i na različite načine.
Etno ormanenti su definitivno in, a utisak upotpunjuju materijali i tehnike izrade koji asociraju na zanatski kontra industrijskog pristupa. Nude se jastuci sa etno šarom, tkani ćilimi, lampe od bakra…Lično sam vrlo obradovana popularnošću ovog stila. Mislim da su asocijacije na etno stil, pogotovo sa izvesnim dizajnerskim pomeranjima uvek interesantne. Pogotovo nama koji volimo putovanja, zanate i unikatni home décor.
Što se tiče izbora boja, vrlo je uočljivo da se sledi Pantone boja godine Greenery. Nijanse zelene su različite, od tačnog praćenja Pantone nijanse jake, vibrantne zelene boje, do svetlijih i tamnijih varijanti maslinasto zelene.
Kao što su trend proroci predskazali i plavo je nezaobilazno. Plava je tamna, teget, navy dopunjena svetlijim nijansama i valerima do bele. Upotreba plave u kućnoj dekoraciji i enterijeru takodje mi se vrlo dopada, ove nijanse divno se kominuju sa belom, svetlim drvetom, kao i crvenkastim trešnja ili mahagoni nijansama.
Prisutan je i trend sa tropskom, egzotičnom tematikom, motivima palminog lista, papagaja, ananasa…
Naravno, potrudile smo se da utisci ne budu svedeni na ponudu tržnih centara. Posetile smo novonapravljenu dizajnersku četvrt. Moram priznati da smo veću živopisnost i tu očekivale, utisak je bio malo sterilan. Ali su zato tepisi bili heartstopping. Ja se istopih a i dirnuo me je komentar drugarica da šare lice na moj dizajn :).
I još da kažem da smo se zaista potrudile da u tolikom moru luksuza nadjemo i ponešto malo shabby. Ne zato što smo imale nešto protiv luksuza, ali meni je on najinteresantniji u kontrastu. Tako smo došle do starog dela grada Creek-a, posetile bazar začina i zlata i uživale u vožnji čamcem do tekstilnog bazara. Doduše bazari nisu konkurentni onim turskim i indijskim, ali bazaru se u zube ne gleda :). Uvek je dobar! A kurkuma, kari, kumin i čaj od ružinih pupoljaka odličnog kvaliteta(ovog puta bez kupovine zlata :)). Što se home decora tiče, nadale smo se da vidimo nešto lokalnog porekla, medjutim roba je uglavnom uvozna, iz Turske, Indije i Kine, ali atmosfera je simpa(osim ako specijalno ne mrzite da vas prodavci vuku za rukav. Mada vas možda oraspoloži što vas zovu Šakira ili Angelina , već u zavisnosti od boje kose, a nekada ni to :))
Ista želja za tragom avanture odvela nas je do dva cool restorana. Oba su od onih koji i ne izgledaju nešto(osim ako jako volite avanture) ali zato pravi sladokusac prosto može da namiriše da se tu dobro jede. I jede se!
Iako je Dubai za mene malo too cyber ili ja za njega too vintage, putovanje je uvek vredno iskustvo i uživanje. Opušteno vreme provedeno sa jako dragim drugaricama (za šta se retko ima vremena u standardnom beogrdskom ritmu), svi lepi utisci sa naglaskom na more i plivanje učinili su da skoro zavolim Dubai :).