Izveštaj sa sajma Heimtextil za 2023.
Početkom godine odigrao se jako veliki sajam veoma značajan za oblast enterijera i dekoracije. Heimtextil 23/24 u Frankfurtu.
Zašto uopšte žilim da vam pričam o sajmovima? Smatram da je važno da kada se interesujemo za neku oblast znamo za najvažnija dogadjanja u toj oblasti u svetu. Možemo naravno urediti svoj dom i bez tih informacija ali mislim da ovakva znanja obogaćuju našu sliku i sagledavanje mogućnosti i daju novu inspiraciju i kreativne ideje.
Ja obožavam sajmove zbog velike količine fenomenalnih brendova i proizvodjača, ogromnog broja divnih proizvoda, i susretanja zanimljivih ljudi koji su kao i ja srcem i dušom u ovom poslu. Posebno je zanimljivo što su oblasti iz kojih dolaze izlagači raznorodne, pa sve vrvi od različitih kultura i običaja. Takodje štandovi su obično sjajno i zanimljivo uredjeni.
Moram da vam šapnem da je Heimtextil moj omiljeni sajam!
Ovo je sajam vezan za industriju kućnog tekstila. Na sajmu izlažu veliki brendovi od srednje rangiranih do veoma luksuznih. Izlažu se posteljine, tapete, zavese, jastuci, ukrasna ćebad, tepisi i ostali tekstil za dnevnu i spavaću sobu, kao i kuhinjski i kupatilski tekstil. Brendovi su većinom evropski dok su proizvodjači mahom iz Indije, Pakistana i Turske, kao i mali broj izlagača iz Kine.
Ono što je nama najznačajnije sa ovog sajma su informacije o trendovima. Trendove Heimtextila jako volim jer uvek uzimaju u obzir drušveni i socijalni kontekst. Zbog toga ove godine fokus nije bio na bojama ili dizajnu već na ekologiji. Obzirom da je tekstilna industrija veoma problematična kada govorimo o očuvanju životne sredine i planete ova tema se sama nameće. Proizvodnja pamuka na primer zauzima 2.5% od ukupnog svetskog obradivog zemljišta, koristi čak 24% od ukupne količine pesticida i dat je podatak da je potreno oko 2.6 biliona dolara!!! kako bi se sanirale posledice masovne proizvodnje na eko sistem i bio diverzitet.
Imajući ovo u vidu naravno da tema kako smanjiti štetni uticaj ove industrije na planetu postaje goruća tema. Tako i Heimtextil kao svoja četiri trend pravca ustvari navodi načine kako da se smanji štetni uticaj.
Sva rešenja baziraju se na modelu cirkularne ekonomije.
Glavna stvar je recikliranje, ponovna obrada i upotreba isluženog tekstila i ekstremno smanjenje tekstilnog otpada.
Predlaže se forsiranje materijala kao što su najlon, plastika, poliester i metali koji su mogu lako više puta reciklirati. To se naziva Tehničkim ciklusom.
Drugi način, Biološki ciklus podrazumeva organska rešenja iz prirode, koji se mogu bez loših posledica vratiti u prirodu, kao što su bambus i konoplja.
U okviru ovih tema predlažu se rešenja koja obezbedjuju dužu upotrebu matrijala. Kroz razvoj naše svesti po ovom pitanju trebalo bi da dodjemo i do navike duže upotrebe proizvoda.
Sada ću navesti trendove kako bismo konkretizovali stvari.
* Make and Remake (prevela bih kao Napravi i prepravi)
* Continuos (Trajanje)
* From Earth (Iz prirode)
* Nature Engeneered (Upotreba i fabrička obrada prirodnih elemenata)
Mislim da je iz samih naziva trendova jasno da se industrija upućuje na materijale iz prirode, one koji su dugotrajni i lako se recikliraju, na kreiranje sledećeg proizvoda od istog materijala kada jedan izadje iz upotrebe (remake).
Iz ovih opštih trendova Heimtextil eksperti daju i preporuke za izbor boja, ali nema smisla da vam ih prenosim jer su palete toliko široke da ustvari prenose poruku: upotrebite sve boje, važno je da poštujemo gore navedene principe.
Rekla bih da su ove preporuke za industriju kućnog tekstila isto tako i dobra preporuka za nas. Pretočiću je u jasne predloge, makar onaj deo koji možemo da pratimo:
- kupujte ono što vam se zaista dopada, što ćete voleti i dugo koristiti
- ne gomilajte, vrlo jasno se vodite onim što vam zaista treba, što možete lepo da uklopite i što će vas činiti zadovolnjim duže vremena
- obratite pažnju na kvalitet proizvoda, kako biste bili sigurni u njegovu dugotrajnost
- kada vam proizvod više ne služi nemojte ga baciti, poklonite ga nekome kome treba. Možete ga i prepraviti, na primer od jastuka koji vam više ne služi možete lako dobiti ceger za kupovinu…
Nadam se da je ovaj blog post bio zanimljiv svima koji su zainteresovani za ekološke teme i održiv razvoj, ali i onima koji sada ulaze u tu priču.